Muayyen nezir/belirli adak orucu gününde başka bir vacip oruca veya nafile oruca niyet ederse hangi oruç vaki/geçerli olmuş olur?

SORU: Muayyen nezir/belirli adak orucu gününde başka bir vacip oruca veya nafile oruca niyet ederse hangi oruç vaki/geçerli olmuş olur?

CEVAP:

Bir kimse, sıhhatli olsun hasta olsun, mukim olsun seferi olsun, muayyen nezir/belirli adak orucunu tutması gereken günde başka bir vacip/farz oruca örneğin Ramazanın kazası veya keffaret orucuna niyet ederse, niyet ettiği o vacip orucu tutmuş olur. Bu, şeriat sahibinin tayin ettiği (Ramazan ayındaki) oruçla, kulun tayin ettiği (muayyen nezir) oruç arasındaki farkı göstermek içindir. Bu durumda vaki/geçerli olan kişinin niyet ettiği diğer vacip/farz oruç olunca, o günde tutmayı nezrettiği/adadığı orucu ise kaza etmesi vacip olur.

Muayyen nezir/belirli adak orucunu tutması gereken günde nafile bir oruca niyet ederse, muayyen nezir orucu vaki/geçerli olmuş olur. el-Kerhî, İmam Muhammed’in “nafile oruç vaki/geçerli olur” dediğini İmam Ebû Yusuf’un ise “ muayyen nezir oruç vaki/geçerli olur” dediğini rivayet etmiştir. (İbn-i Âbidîn, Oruç Bahsi)

 

Bu yazı yorumlara kapalı.