Kişi, 4. rekâtta oturur ve tahiyyat okur sonra 2. rekât olduğunu zannederek kalkar sonra da bu oturuşun son oturuş olduğunu hatırlarsa ne yapar?

SORU: Bir kimse dördüncü rekâtta oturur ve teşehhüt yapar (tahiyyat okur), sonra da ikinci rekât olduğunu zannederek kalkar, sonra da bu oturuşun son ka’de olduğunu hatırlarsa ne yapar?

CEVAP:

Bir kimse dördüncü rekâtta oturur ve teşehhüt yapar (tahiyyat okur), sonra da ikinci rekât olduğunu zannederek kalkar, sonra da bu oturuşun son ka’de olduğunu hatırlarsa bu durumda beşinci rekâtın secdesini yapmadığı müddetçe ka’deye (son oturuşa) döner, sehiv secdesi yapar ve namazı da sahihtir… (Teshîl li-Mesâi’l-Kudûrî)

 

 

SORU: Bir kimse dördüncü rekâtta oturur ve teşehhüt yapar (tahiyyat okur), sonra da ikinci rekât olduğunu zannederek kalkar ve beşinci rekâtın secdesini yapar sonra da bu oturuşun son ka’de olduğunu hatırlarsa ne yapar?

CEVAP:

Bir kimse dördüncü rekâtta oturur ve teşehhüt yapar, sonra da ikinci rekât olduğunu zannederek kalkar ve beşinci rekâtın secdesini yaparsa bu durumda namaza bir rekât daha ekler ve sehiv secdesi yapar. Böylece tahrim tekbiri alarak başladığı ilk dört rekât namazı farz olarak tamam olmuş olur ve ziyade olan iki rekât ise onun için nafile olur… (Teshîl li-Mesâi’l-Kudûrî)

Bu yazı yorumlara kapalı.