“Eroinman/Uyuşturucu Müptelası” olan kişiye tedavi sürecinde doktorlar tarafından tedavi amaçlı uyuşturucu verilmesinin ve bu kişinin bu uyuşturucuyu kullanmasının hükmü nedir? “Eroinman/Uyuşturucu Müptelası” olan kişi ne yapmalıdır?

SORU: “Eroinman/Uyuşturucu Müptelası” olan kişiye tedavi sürecinde doktorlar tarafından tedavi amaçlı uyuşturucu verilmesinin ve bu kişinin bu uyuşturucuyu kullanmasının hükmü nedir? “Eroinman/Uyuşturucu Müptelası” olan kişi ne yapmalıdır?

CEVAP:

İbn-i Hacer el-Mekkî’ye şöyle sorulmuştur:

“Afyon veya benzeri (uyuşturucu) bir şey yemeye (kullanmaya) müptela olup eğer afyon (veya benzerini) almazsa/kullanmazsa helâk olacak kişinin durumu nedir?”

Cevap olarak şöyle demiştir:

“Eğer helâk olacağı kesinlikle biliniyorsa ona afyon kullanmak helâldir. Hatta canının çıkmaması/ölmemesi mecburiyetinden ötürü (ona afyon kullanması) vacip olur. Tıpkı mecbur kalan, hiç bir yiyecek maddesi bulamayan bir kişinin murdar etten yemesi gibi… Bu müptela kişinin tedricî bir şekilde yavaş yavaş azaltmak suretiyle mide alışkanlığı zail olup bu kötü alışkanlığına son vermeye çalışması vaciptir. Eğer (uyuşturucu müptelası kişi) bu (alışkanlığını) aynı halinde bırakır (terk etmeye çalışmazsa) günahkâr ve fâsık olur…” (İbn-i Âbidîn “Eşribe” Bahsi)