Bir kimse cenaze namazına imam tekbir aldıktan sonra gelirse, nasıl davranır? İmama cenaze namazında dördüncü tekbirde yetişen kimse nasıl davranır?

SORU: Bir kimse cenaze namazına imam tekbir aldıktan sonra gelirse, nasıl davranır? İmama cenaze namazında dördüncü tekbirde yetişen kimse nasıl davranır?

CEVAP:

a) İmam Âzam ile İmam Muhammed (rh.aleyhima)’ya göre, bir kimse cenaze namazına imam tekbir aldıktan sonra gelirse, imam tekbir alıncaya kadar bekleyip imam ile beraber tekbir alır, imam selam verirse, cenaze kalkmadan dua okunmaksızın peş peşe tekbirleri alır… Ebû Yusuf (rh.a)’e göre, imam tekbir aldıktan sonra gelen kimse, imamın tekbir almasını beklemeyip, iftitah tekbirini alırken bulunan kimse gibi hemen tekbir alır. Diğer namazlarda imama yetiştiği yerde uyduğu gibi cenaze namazında da öyle uyar…

b) İmam Âzam ile İmam Muhammed (rh.aleyhima)’ya göre, imama dördüncü tekbirde yetişen kimse cenaze namazına yetişememiştir… Ebû Yusuf (rh.a)’e göre, bu kişi tekbir alır ve imam selam verdikten sonra cenaze kalkmadan üç tekbiri peş peşe kaza eder… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.