Bir erkek, karısıyla beraber gasbettiği evde yahut kadının evinde otursa ve kadın kocasının cinsî yakınlıkta bulunmasına mani olsa, kocanın bu kadına nafaka vermesi vacip midir? Kadın kocasına, “Senin cariyenle beraber oturmam, müstakil bir ev isterim” dese, kadının bunu isteme hakkı var mıdır?

SORU: Bir erkek, karısıyla beraber kadının evinde oturduğu halde kadın kocasının cinsî yakınlıkta bulunmasına mani olsa, “kadın itaatsiz” olmuş olup, kocasının bu kadına nafaka vermesi vacip olur mu? Koca, karısını gasbetmiş olduğu evde oturttuğu için kadın nefsini kocasından menetse, kadının itaatsiz sayılır mı? Kadın kocasına, “Senin cariyenle beraber oturmam, müstakil bir ev isterim” dese, kadının bunu isteme hakkı olur mu?

CEVAP:

a) Bir erkek, karısıyla beraber kadının evinde oturduğu halde kadın kocasının kendisine cinsî yakınlıkta bulunmasına mani olsa, “kadın itaatsiz” olmuş olur. Çünkü nefsini haksız olarak kocasından menetmiştir. Bu durumda kocasının bu kadına nafaka vermesi lazım ve vacip değildir… Fakat kadın kendi evinden başka bir eve taşınmak isteyip de kocası taşınmazsa, bu yüzden kadın nefsini kocasından men ederse, bu durumda “kadın itaatsiz” sayılmayacağından kocasının kadının nafakasını vermesi lazımdır. Çünkü kadının oturacağı yeri temin etmek kocanın üzerine vaciptir…

b) Keza, koca, karısını gasbetmiş olduğu evde oturttuğu için kadın nefsini kocasından menetse, kadın itaatsiz sayılmaz…

c) Kadın kocasına, “Senin cariyenle beraber oturmam, müstakil bir ev isterim” dese, kadının bunu isteme hakkı yoktur. Çünkü o cariye, kocasına haram değildir. Bu durumda kadının kocasını bundan menetmesi mümkün değildir… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.