Ramazan’dan birkaç gün kaza orucu bulunan kişi, kaza ederken sadece “Ramazan orucunun kazasını tutmaya” diye niyet ederse, sahih olur mu? Kaza namazı olan kişi hangi namaz olduğunu belirtmeden kaza ederse sahih olur mu?

SORU: Bir kimse, üzerinde Ramazan’dan bir gün veya iki gün yahut üç gün kaza orucu bulunsa fakat tayin etmeyip sadece “Ramazan orucunun kazasını tutmaya” diye niyet etse, sahih olur mu? Bir namaz kaza edilirken tayin edilmeden kılınırsa sahih olur mu?

CEVAP:

a) Bir kimse, üzerinde bir Ramazan’dan bir gün veya iki gün yahut üç gün kaza orucu bulunsa fakat hangi gün olduğunu tayin etmeyip sadece orucun kazasına niyet etse, sahih olur… Eğer iki Ramazan’dan üzerine kaza orucu bulunsa, kaza ederken hangi senenin orucu olduğuna niyet etmedikçe esah olan kavle göre orucu sahih olmaz. Orucu kaza ederken “falanca senenin orucunu kaza etmeye niyet ettim” demesi lazımdır…

b) Bir namaz kaza edilirken de tayin edilmedikçe sahih olmaz. Mesela, bir kimse, üzerinde kazaya kalmış olan öğle namazına niyet etse, ama “Üzerimde ilk defa kazaya kalmış olan öğle namazını kaza etmeye niyet ettim” veya “Üzerimde en son kazaya kalmış olan öğle namazını kaza etmeye niyet ettim” yahut “Üzerimde falan günün kazaya kalmış olan öğle namazını kaza etmeye niyet ettim” demeyip sadece, “Üzerimde kazaya kalmış olan öğle namazını kaza etmeye niyet ettim” dese, bu şekilde niyet edilerek kaza edilen namaz sahih olmaz…

c) Bazıları, “İki Ramazan’dan kazaya kalmış olan orucu kaza ederken veya üzerinde kazaya kalmış olan namazı kaza ederken ‘Üzerimde kazaya kalmış olan öğle namazını kaza etmeye niyet ettim’ (veya ‘Üzerimde kazaya kalmış olan Ramazan orucunu kaza etmeye niyet ettim’) deyip, hangi senenin orucu olduğunu veya hangi günün namazı olduğunu veya ilk defa yahut son defa üzerinde kazaya kalmış olan öğle namazının kazası olduğunu tayin etmese, sahih olur” demişlerdir… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.