Kişi, öğle veya Cuma namazının sünnetine başladığında öğle için kamet getirilse veya Cuma günü hutbe başlasa, nasıl davranır? Kişi, sünneti kıldığı tak-dirde farza yetişeceğine kanaat getirirse nasıl dav-ranır?

SORU: Bir kimse öğle namazının veya Cuma namazının sünnetine başladığında öğle namazının farzı için kamet getirilse veya Cuma günü hatip hutbeye başlasa, nasıl davranır? Bir kimse mescide geldiğinde imam farza durmuşsa, sünneti kıldığı takdirde farza yetişeceğine kanaat getirirse nasıl davranır?

CEVAP:

a) Bir kimse öğle namazının veya Cuma namazının sünnetine başladığında öğle namazının farzı için kamet getirilse veya Cuma günü hatip hutbeye başlasa, o sünneti iki rekât kılıp selam verir…

b) Bir kimse mescide gediğinde imam farza durmuşsa, sünneti kıldığı takdirde farza yetişeceğine kanaat getirse de öğle namazının dört rekâtlık ilk sünnetini kılmayıp hemen imama uyar. Öğlenin farzını kıldıktan sonra bu dört rekât sünneti kılar. İmam Muhammed (rh.a)’e göre bu dört rekat sünnet, öğlenin son sünneti olan iki rekâtlık sünnetten sonra kılınır… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.