Deli kimse Ramazanın ilk gecesinde ayılır da sonra tekrar deli olarak sabahlar ve deliliği bütün Ramazan boyunca devam ederse, oruçları kaza etmesi gerekir mi?

SORU: Deli kimse Ramazanın ilk gecesinde ayılır da sonra tekrar deli olarak sabahlar ve deliliği bütün Ramazan boyunca devam ederse, oruçları kaza etmesi gerekir mi?

CEVAP:

Deli kimse Ramazanın ilk gecesinde ayılır da sonra tekrar deli olarak sabahlar ve deliliği bütün Ramazan boyunca devam ederse, bu kimseye kaza lazım gelip gelmeyeceği hususunda ihtilaf edilmiştir. Burada iki sahih kavil vardır. Bütün ayı kaza edeceğini söyleyen birçok Fukahâ olsa da, fetva, bu kimseye kaza lazım gelmeyeceği üzeredir. Çünkü geceleyin oruç tutulmaz. Mutemed olunan kavil ve metinlerde geçen budur, zira zâhiru’r-rivayet’tir.

Keza deli, ayın ortasında bir gece ayılırsa yahut Ramazanın son gününde zevalden sonra ayılırsa yine kaza lazım gelmez. Ancak son gün zevalden önce ayılırsa (bütün ayın orucunu) kaza etmesi lazım gelir (zira oruç tutma vaktinde ayılmıştır). (İbn-i Âbidîn, Oruç Bahsi)

Bu yazı yorumlara kapalı.