Secde ayetini okuyanın bunu dinleyenlerden gizlemesi caiz midir? Kişi, secde ayetini heceleyerek okursa tilavet secdesi gerekir mi? Namazda veya namaz dışında bir sureyi okuyup secde ayetini bırakmak mekruh mudur? Kişi, tilavet secdesini okuduktan sonra olduğu yerde namaza başlayıp, namazda da aynı secde ayetini okusa, kaç defa tilavet secdesi yapmalıdır?

SORU: Secde ayetini okuyanın bunu dinleyenlerden gizlemesi caiz midir? Bir kimse secde ayetini heceleyerek okursa tilavet secdesi gerekir mi? Gerek namaz içinde gerekse namaz dışında bir sureyi okuyup secde ayetini bırakmak mekruh mudur? Bir kimse tilavet secdesini namaz dışında okuduktan sonra olduğu yerde namaza başlayıp, namazda da aynı secde ayetini okusa, kaç defa tilavet secdesi yapmalıdır?

CEVAP:

a) Secde ayetini okuyanın dinleyenlerden gizlemesi güzel görülmüştür. Çünkü dinleyenler abdestsiz olup onlara ağır gelebilir… Ama tilavet secdesini okuyan kimsenin cemaatin tilavet secdesini yapmaya hazır bulunduklarını bilirse secde ayetini açıktan okuması lazımdır…

b) Bir kimse secde ayetini heceleyerek okusa üzerine secde ayeti lazım gelmez.

c) Gerek namaz içinde gerekse namaz dışında bir sureyi okuyup secde ayetini bırakmak tilavet secdesinden yüz çevirmeyi îhâm/vehmedeceği için mekruhtur, bu müminin şanından değildir…

d) Bir kimse tilavet secdesini namaz dışında okuduktan sonra olduğu yerde namaza başlayıp, namazda da aynı secde ayetini okusa, bir tilavet secdesi yeterli olur… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.