Müslümanın avret yerlerini örtecek, kendisini sıcaktan ve soğuktan koruyacak miktarda elbise giymesi farz mıdır? Müslüman kadının giydiği elbisenin uzunluğu kollarda ve ayaklarda nasıl olmalıdır? Fevkalade kıymetli veya çok âdî elbise giymek caiz midir?

SORU: Müslümanın avret yerlerini örtecek, kendisini sıcaktan ve soğuktan koruyacak miktarda elbise giymesi farz mıdır? Müslüman kadının giydiği elbisenin uzunluğu kollarda ve ayaklarda nasıl olmalıdır? Fevkalade kıymetli veya çok âdî elbise giymek caiz midir?

CEVAP:

a) Her Müslüman için avret yerlerini örtecek, kendisini sıcaktan ve soğuktan koruyacak miktarda elbise giymek farzdır. Zira Allah Teâlâ “Ey Âdemoğulları! Mescide (her girdiğinizde, namaz ve tavaf anında) ziynetinizi alın (güzel elbisenizi giyin)” (Âraf, 7/31) buyurmuştur…

b) Bu elbiselerin etekleri erkeklerde bacakların yarısına (diz altına) kadar, kadınlarda ise ayaklarının üstüne kadar uzun olup kolları da parmak uçlarına kadar uzun olmalıdır…

c) Peygamberimiz (s.a.v) fevkalade kıymetli elbiseler giymekten veya çok âdî elbise giymekten nehyetmiştir. Çünkü her şeyin orta halli bulunması hayırlıdır… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.