Kişi evine kuyu veya helâ çukuru kazar, bu kuyudan veya helâ çukurundan da komşunun duvarına su sızarsa, komşunun bu kuyunun veya helâ çukurunun başka yere naklini isteme hakkı var mıdır? Komşunun duvarı bu kuyu veya helâ çukurunun ıslaklığından dolayı yıkılsa, kuyu veya çukur sahibi bunu tazmin eder mi?

SORU: Bir kimse evine kuyu veya helâ çukuru kazsa, o kuyudan veya helâ çukurundan komşusunun duvarına su vursa, komşusu da o kuyunun veya helâ çukurunun başka yere naklini istese, kuyu veya çukur sahibinin bunları başka yere nakletmesi gerekir mi? Eğer komşusunun duvarı o kuyu veya helâ çukurunun ıslaklığından dolayı yıkılsa, kuyu veya çukur sahibi duvarın masrafını tazmin eder mi?

CEVAP:

Bir kimse evine kuyu kazsa veya helâ çukuru kazsa, o kuyudan veya helâ çukurundan komşusunun duvarına su vursa, komşusu o kuyunun veya helâ çukurunun başka yere naklini istese, kuyu veya çukur sahibi bunları başka yere nakletmesi için cebrolunmaz. Eğer komşusunun duvarı o kuyu veya helâ çukurunun ıslaklığından dolayı yıkılırsa, kuyu veya çukur sahibi duvarın masrafını ödemez. Çünkü kuyu kazan kimse, kendi halis hakkında tasarruf yapmıştır…  (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.