Karı ile kocanın birbirleri lehine yaptıkları şahitlikleri kabul edilir mi? İşçinin işvereni lehindeki şahitliği kabul edilir mi? Ortaklı oldukları bir mal hususunda bir ortağın diğer ortak lehinde şahitliği kabul edilir mi?

SORU: Karı ile kocanın birbirleri lehine yaptıkları şahitlikleri kabul edilir mi? İşçinin işvereni lehindeki şahitliği kabul edilir mi?  Ortaklı oldukları bir mal hususunda bir ortağın diğer ortak lehinde şahitliği kabul edilir mi?

CEVAP:

a) Karı ile kocanın birbirleri lehine yaptıkları şahitlikleri kabul edilmez…

b) İşçinin işvereni lehindeki şahitliği kabul edilmez. Zira karı-koca, baba-evlat, evlat-baba, işçi-işveren arasında olan menfaatler ortaktır. Bundan dolayı bunların birbirlerine zekât vermeleri de caiz değildir. Bunların birbirleri lehine şahitlikleri caiz olsaydı, kendi lehlerine şahitlik yapmış olacaklardı ki, bu ise caiz değildir…

c) Bir ortağın diğer ortağının lehine, kendi ortak malları ile ilgili olan şeyler lehine şahitliği kabul edilmez. Zira menfaat kendisine ait olmuş olur. Ama ortaklı oldukları mallar ile ilgili olmayan şeylerde birbirleri lehine şahitlik yapabilirler… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.