Farzlarda, nafilelerde, sünnetlerde ve teravih namazında “mutlak niyet” yeterli midir? İmama uyan cemaat namazlara nasıl niyet eder?

SORU: Farzlarda, nafilelerde, sünnetlerde ve teravih namazında “mutlak niyet” yeterli midir? İmama uyan cemaat namazlara nasıl niyet eder?

CEVAP:

Nafilelerde, sünnetlerde ve teravih namazında “mutlak niyet” yeterlidir (yani sadece namaz kılmaya niyet etmek yeterlidir)… Farzlar için ise “mutlak niyet” yeterli olmayıp tayin etmelidir mesela; “Niyet ettim Allah rızası için bu günün farz olan ikindi namazını kılmaya” demesi lazımdır, sadece farza niyet ettim demesi yeterli değildir… İmama uyan kimsenin “Bu günün farz olan ikindi namazını kılmaya” dedikten sonra “Uydum imama” demesi de lazımdır… Ulemadan bazısına göre, bir kimse Cuma ve Bayram namazına niyet ederken “Uydum imama” demese de caizdir. Çünkü bu namazlar imamsız kılınmaz.  Cenaze için “Niyet ettim Allah rızası için namaza meyyit için duaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilir ve bu ara ölünün kadın, erkek veya çocuk olduğu da zikredilir… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.