Kişi, öğle namazını kılmadığını zannederek namaza başlar sonra öğleyi kıldığını hatırlar ve namazı bozarsa kazası lazım gelir mi? Bir kimse 4 rekât nafile namaza başlayıp 2 rekât sonunda oturunca veya 2 rekâtın sonunda oturmadan önce namazı bozarsa yahut iki rekât sonunda oturmayıp 3. rekâta kalktıktan sonra namazı bozarsa kaç rekât kaza etmesi gerekir?

SORU: Bir kimse öğle namazını kılmadığını zannederek namaza başladıktan sonra öğleyi kıldığını hatırlar ve namazı bozarsa kazası lazım gelir mi? Bir kimse dört rekât nafile namaza başlayıp iki rekât sonunda oturunca namazı bozarsa kaç rekât kaza etmesi gerekir? Bir kimse dört rekât nafile namaza başlayıp iki rekâtın sonunda oturmadan önce namazı bozarsa kaç rekât kaza etmesi gerekir? Bir kimse dört rekât nafile namaza başlayıp iki rekât sonunda oturmayıp üçüncü rekâta kalktıktan sonra namazı bozarsa, kaç rekât kaza etmesi gerekir?

CEVAP:

a) Bir kimse öğle namazını kılmadığını zannederek namaza başladıktan sonra kıldığını hatırlasa, başladığı namaz nafile olup bu namazı bozmasıyla kazası lazım gelmez…

b) Bir kimse dört rekât nafile namaza başlayıp iki rekât sonunda oturunca namazı bozarsa veya iki rekâtın sonunda oturmadan önce namazı bozarsa sadece iki rekât kaza etmesi gerekir. Ama iki rekât sonunda oturmayıp üçüncü rekâta kalktıktan sonra namazı bozarsa, dört rekât olarak kaza etmesi gerekir… (Mültekâ/Mevkûfât)

Bu yazı yorumlara kapalı.