Bir kimse düğün yemeğine veya başka bir şeye davet edilirse hemen icabet etmesi gerekir mi, icabet etmezse Allah ve Rasûlüne isyan etmiş olur mu? Düğün yemeğine gelenler düğün sahibinin izni olmadan yemekten bir şey götürebilir mi, dilenciye verebilir mi?

SORU: Bir kimse düğün yemeğine veya başka bir şeye davet edilirse hemen icabet etmesi gerekir mi? Bir kimse düğün yemeğine veya başka bir şeye davet edilir de icabet etmezse Allah ve Rasûlüne isyan etmiş olur mu? Düğün yemeğine gelenler düğün sahibinin izni olmadan yemekten bir şey götürebilir mi, dilenciye verebilir mi?

CEVAP:

a) Bir kimse düğün yemeğine veya başka bir şeye davet edilirse (şer’an yasak olan bir durum yok ise) hemen icabet etmelidir. Zira Rasûlullah (s.a.v); “Her kim davete icabet etmezse, Allah ve Rasûlüne isyan etmiştir…” buyurmuştur… Keza Rasûlullah (s.a.v); “Paçaya davet edilseydim elbette ki icabet ederdim…” buyurmuştur…

b) Düğün yemeğine gelenler, düğün sahibinin izni olmadan yemekten bir şey götüremezler ve dilenciye de veremezler. Çünkü düğün yemeğine davet, yemeleri içindir, götürmek veya başkalarına ondan vermek için değildir… (Mültekâ/Mevkûfât)